Бойове мистецтво обман-до

10-02-2018 по Tatiana

Серед численних проблем українського спорту існує системна проблема в світі спортивних єдиноборств і бойових мистецтв. Ця проблема пов'язана з історично сформованим різноманіттям цих самих єдиноборств і мистецтв, і з плутаниною з їх офіційним статусом в Україні.
 
Наслідком цієї проблеми є розтрачування і без того досить скромних державних коштів, дезінформація суспільства і обмануті надії батьків на спортивні успіхи їхніх дітей.
 
Багаторічна робота в Українській федерації карате (УФК), багатий досвід спілкування з тренерами, спортсменами, функціонерами дали мені достатньо матеріалу для висвітлення проблеми. Тим більше, що гострий дефіцит інформації є одним з її фундаментів. Цю інформаційну білу пляму давно пора закривати. Давайте ж поговоримо.  
 
Обман держави
 
Спортивні змагання в Україні, які офіційно визнані державою, зафіксовані в Реєстрі Міністерства молоді і спорту. Періодично в нього вносяться нові види, остання редакція датована 27.12.2017 (наказ Міністерства № 5229).
 
Реєстр ділиться на три розділи: олімпійські види спорту (56 позицій), неолімпійські види спорту (118), види спорту інвалідів (51). В олімпійському розділі все зрозуміло - там знаходяться види спорту, визнані Міжнародним олімпійським комітетом (МОК) і включені в програму літніх і зимових Олімпійських ігор. Серед 56 видів там є шість спортивних єдиноборств: бокс, боротьба вільна, боротьба греко-римська, дзюдо, теквондо, карате. До речі, саме цим карате з олімпійського розділу реєстру в Україні керує Українська федерація карате (УФК), яку я представляю. Ремарка має значення, далі побачите чому.     
 
А ось серед 118 неолімпійських видів спорту я нарахував 43 види різних єдиноборств. Причому за точність підрахунку не ручаюсь, оскільки там є такі екзотичні назви, як хортинг або грепплінг, де за назвою не зрозуміти, що воно таке. У цьому чудовому списку можна зустріти 8 різних видів карате плюс три різновиди кіокушин карате. Є там 5 видів кікбоксингу, 3 види боротьби на поясах і 2 види самбо. І якщо такі бойові мистецтва, як айкідо, джиу-джитсу, ушу, сават, давно і добре відомі в світі, то деякі екзотичні назви викликають щире здивування. 
 
Різноманіття бойових мистецтв - історично сформований феномен. У всі часи різні майстри і сенсеї прагнули створювати власні школи і напрямки, вносячи якісь нові елементи і нюанси в базові практики тих чи інших видів.
 
Але в сучасну епоху, коли спорт став вимагати уніфікованих правил і чіткої організації, стала неминучою необхідність чітко розмежувати бойові мистецтва і спорт. В незалежній Україні ніхто не забороняє займатися будь-яким видом єдиноборств. Однак визнання того чи іншого заняття видом спорту (звичайно, в розділі «Неолімпійські») тягне за собою комплекс проблем.
 
Одна з них - розтрачування бюджетних коштів. Оскільки офіційно визнаний вид спорту може претендувати на підтримку держави в особі Міністерства молоді та спорту на проведення змагань і зборів, на участь в міжнародних турнірах і т.п. А далі все залежить від добрих відносин з чиновниками Міністерства. При певних розкладах всі залишаються задоволеними. Хоча ні - не всі.   
 
По-перше, страждають серйозні види спорту, які недоотримують кошти для свого розвитку. По-друге, є ряд соціальних наслідків такого нездорового різноманіття на офіційному рівні з державною підтримкою.
 
Обман суспільства
 
Як спортивний журналіст я болісно реагую на радісні новини в наших ЗМІ типу «Українські каратисти привезли з чемпіонату світу 36 медалей». При всій емоційній радості подібні новини просто вводять суспільство в оману. Люди, які не розбираються в питанні, починають думати, що у нас трапилася велика «перемога». Тому що мало хто розуміє, що в серйозних чемпіонатах не беруть участь діти 6-7 років. Що мова йде про чемпіонати між собою за участю п'яти-шести країн, які організовують сумнівні, тільки самі собі цікаві організації. 
 
Широка публіка не знає, що серйозні міжнародні турніри проводяться в чотирьох вікових категоріях - кадети, юніори, молодь та дорослі. Вікові рамки можуть варіюватися, але мінімальний вік кадетів - від 14 років. Широка публіка не знає, що за всі роки участі українських каратистів в чемпіонатах Європи (серед дорослих) наші спортсмени, починаючи з 2012 року, завоювали всього 12 медалей (3 золоті, 3 срібні, 6 бронзових), а на чемпіонатах світу, починаючи з 2014 року - три бронзові медалі. І це величезне досягнення - якщо врахувати, що карате займаються в 190 країнах світу понад 10 мільйонів чоловік, а бюджет нашої федерації не йде ні в яке порівняння з можливостями конкурентів. 
 
Тому переможні реляції про те, що каратисти Приморська на чемпіонаті світу в Бердянську завоювали двадцять медалей, викликають у мене лють і тугу.       
 
Некомпетентність і байдужість журналістів укупі з необізнаністю публіки призводить до сумних результатів - коли батьки ведуть дітей в секції різних єдиноборств в надії побачити їх чемпіонами. 
 
Обман батьків і дітей
 
І тут починаються проблеми. Коли батьки вирішують віддати дитину на карате, айкідо, джиу-джитсу і т.д., вони нерідко ведуться на оманливі яскраві і екзотичні атрибути і регалії того чи іншого «сенсея». Він і чемпіон світу, і тренер чемпіонів світу, і у нього таке гарне біле кімоно і такий чорний пояс. Мало хто з батьків проводить, так би мовити, маркетингове дослідження - що за вид бойового мистецтва пропонує такий тренер, яка в нього кваліфікація, чи має він профільну освіту і досвід роботи, які саме змагання вигравали його вихованці і т.п. Важливо також розуміти - які спортивні перспективи можуть бути у дитини, якщо він проявить хороший потенціал для спорту вищих досягнень. 
 
І часто, на жаль, буває так, що після трьох-чотирьох років занять батьки переконуються, що їх дитина і в фізичному, і в спортивному відношенні розвивається не найкращим чином. Нерідко тренери-шарлатани дають дітям обмежену техніку, один-два прийоми, і не дають елементарної розтяжки. Найчастіше вони не враховують, або не знають, специфіку дитячого організму і психіки, особливо - в пубертатний період, не вміють варіювати навантаження. Що призводить до негативних наслідків.  
 
Нерідко кваліфіковані тренери УФК нарікають, що до них в секцію приводять дітей після декількох років занять у таких шарлатанів. З одного боку, діти отримують психотравми, коли, будучи чемпіонами різних фейкових турнірів, програють в наших турнірах в першому ж бою. З іншого боку, тренери щиро журяться, що час безповоротно втрачено, і вже в такому віці поставити дитині техніку і підтягнути фізику неможливо.
 
У проблеми є серйозна соціальна причина. В Україні сьогодні діє змішана система спортивної підготовки дітей, коли поряд зі старими ДЮСШ діють численні приватні клуби. І якщо раніше на роботу в ДЮСШ тренера без відповідного диплома і кваліфікації просто не взяли б на роботу і не пустили до дітей, то в клубах немає жорстких вимог. Що з цього випливає - дивіться вище.
 
Якщо не тільки ставити проблему, але і пропонувати шляхи її вирішення, варто було б позначити такі методи, як сертифікацію і ліцензування тренерів відповідними національними федераціями з видів спорту. Причому бажано було б державі ретельно відфільтрувати ці види спорту - щоб уникнути того, що президент Всесвітньої федерації карате (WKF) Антоніо Еспіноса називає «Міккі-Маус карате». І повернути до деяких екзотичних видів статус гуртка за інтересами - без підтримки держави.
 
А вітчизняним ЗМІ довести до батьків побажання питати у тренерів ці сертифікати і ліцензії. Типу «Мінспорту попереджає». І взагалі - перш ніж віддавати свою дитину на те чи інше бойове мистецтво, елементарно вивчати матчастину.
 
Це позбавить від багатьох переживань, розчарувань і сліз.
 

Назад

Львів’янка Галина Мельник – срібна призерка Прем’єр Ліги з карате

20-02-2018 по Tatiana

Тренер та діюча спортсменка клубу карате «Арей», Галина Мельник зі Львова здобула «срібло» у ваговій категорії – 68 кг, вкотре підтвердивши лідерську позицію. Категорія змагань – куміте (сутички).

Детальніше »

Бойове мистецтво обман-до

10-02-2018 по Tatiana

Серед численних проблем українського спорту існує системна проблема в світі спортивних єдиноборств і бойових мистецтв. Ця проблема пов'язана з історично сформованим різноманіттям цих самих єдиноборств і мистецтв, і з плутаниною з їх офіційним статусом в Україні.

Детальніше »

VIII LVIV KARATE OPEN 2017

25-01-2018 по Tatiana

2 грудня 2017 року у Львові відбувся Міжнародний турнір з карате VIII LVIV KARATE OPEN 2017 та міжнародний турнір серед людей з обмеженими можливостями 1-st UKF PARA KARATE CUP.

Детальніше »